Tottenham – Ajax 0-1. Olandezii pleacă victorioşi de pe noul White Hart Lane şi sunt cu un picior în finala de la Madrid. Van de Beek a înscris unicul gol al partidei

0

• Încep semifinalele Ligii Campionilor! Barcelona, Ajax, Tottenham şi Liverpool se înfruntă pentru un loc în marea finală.
  • Ultimul act din acest sezon se va juca în Spania, la Madrid, pe Wanda Metropolitano, stadionul lui Atletico Madrid.

Tottenham – Ajax 0-1 (Van de Beek 15)

Echipele de start:

• Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sanchez, Vertonghen (Sissoko 39) – Trippier (Foyth 80), Eriksen, Wanyama, Rose (Davies 79) – Alli, Llorente, Lucas
  • Rezerve: Gazzaniga – Dier, Skipp, Walker-Peters
  • Ajax: Onana – Veltman, de Ligt, Blind, Tagliafico – van de Beek, Schone (Mazraoui 65), de Jong – Ziyech (Huntelaar 87), Tadic, Neres
  • Rezerve: Varela – de Wit, Dolberg, Magallan, Sinkgraven

Minutul 90+3: Final de meci pe White Hart Lane! Ajax se impune cu 1-0 prin golul marcat de Van de Beek în prima repriză şi pleacă cu prima şansă în returul de pe Amsterdam ArenA. Echipa lui Ten Hag a dominat în întregime prima parte a jocului, a avut posesia şi a încercat să ”desfacă” echipa aşezată perfect în teren de Pochettino. Singura ocazie notabilă a gazdelor din prima repriză a fost a lui Llorente, când acesta a trimis puţin pe lângă poarta lui Onana.

Partea secundă a jocului a început total diferit. Tottenham a atacat în valuri, dar fără succes. Llorente şi Dele Alli au avut şanse importante de a înscrie. S-a aşternut calmul în jocul celor de la Ajax, liniştiţi la ”adăpostul” avantajului de pe tabela de marcaj. Totuşi, Neres putea închide jocul în finalul partidei, dar a nimerit bara cu un şut care l-a lăsat fără replică pe Lloris. Astfel, Spurs bifează a doua înfrângere pe noul stadion, după cea din weekend împotriva celor de la West Ham. ”Ciocănarii” s-au impus cu acelaşi scor pe White Hart Lane, 1-0.

Minutul 78: Bară pentru Ajax! Olandezii plimbă mingea în preajma careului…