Tecău și Rojer au pierdut finala Mastersului de la Paris

0

MASTERS 1.000 PARIS – finala (dublu)

Marcel Granollers / Rajeev Ram – Jean-Julien Rojer / HORIA TECĂU 6-4, 6-4

Horia Tecău și Julien Rojer au pus punct, astăzi, sezonului 2018, odată cu finala de la Paris, cedată în două seturi. Românul, măcinat de accidentări timp de câteva luni, și partenerul său olandez nu s-a calificat la Turneul Campionilor de la Londra (11-18 noiembrie), dar, evoluând degajați, au prins finala la Mastersul francez.

FINAL

Lui Rajeev Ram nu-i tremură racheta. Servește al doilea as: 6-4. O oră și 12 minute de joc.

Tecău servește bine și ia game-ul care ține echipa lui în meci: 5-4. După pauză, rivalii vor servi pentru titlu.

Spaniolul și americanul domină: 5-3.

Break făcut de adversari pe serviciul lui Rojer: 4-3.

Se merge cu serviciul: 3-2 pentru perechea Tecău-Rojer. Duetul Granollers-Ram a luat însă primul set.

La serviciu, Rojer se descurcă mai bine decât Tecău: 2-1.

Ca și în prima manșă, Tecău începe la serviciu. Atunci n-a dat greș, acum și-a cedat serviciul. Reacția este imediată, break pe serviciul lui Ram și egalitatea se menține 1-1.

SETUL 2

Ram închide primul set cu serviciu, 6-4. Au trecut 37 de minute de la primul serviciu.

După trei game-uri consecutive încheiate cu break-uri, meciul s-a calmat. Se merge cu serviciul. Marcel și Rajeev conduc cu 5-3, în primul set. Jocul nu este televizat în România.

141.820€
încasează finaliștii de la Paris. Plus 600 de puncte ATP. Învingătorii vor împărți 289.670€ și 1.000 de puncte ATP.

Și Tecău și-a cedat serviciu, în game-ul 5, asta după ce echipa lui recuperase break-ul și egalase la 2.

Primul break al partidei a venit în game-ul 3, pe serviciul lui Rojer. 2-1 pentru perechea spaniolo-americană Granollers – Ram. Urmează să servească ibericul. S-au scurs 9 minute de joc.

Perechea româno-olandeză a câștigat tragerea la sorți și a ales să…