Start lansat spre titlu pentru CFR! Sepsi s-a înclinat în faţa campioanei, scor 3-1. „Bijuteria” lui Ţucudean a anunţat festivalul de goluri din Gruia

0

CFR Cluj – Sepsi OSK 3-1 (Ţucudean 1, Djokovic 57, Deac-pen. 90+3/Vaşvari 48)

CFR Cluj a început perfect play-off-ul datorită victoriei cu 3-1 în faţa lui Sepsi OSK. Determinarea campionilor a dus la un gol rapid, încă din secunda 20 a partidei, atunci când George Ţucudean a şutat puternic sub bară.

Sepsi a reacţionat, dar egalarea a venit abia în repriza secundă. În minutul 48, Mensah l-a depăşit pe Culio în bandă, l-a servit pe Vaşvari în faţa porţii, iar acesta din urmă a egalat. Campionii au reuşit să gestioneze mai bine situaţia şi au trecut în avantaj prin Djokovic, în minutul 57, cu o lovitură de cap, iar Deac a stabilit scorul final în minutul 90+3 dintr-un penalty comis de Mensah. De altfel, jucătorul lui Sepsi a fost eliminat pentru al doilea galben, la fel ca şi Culio, care a plecat de pe teren mai devreme.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a acumulat 30 de puncte şi ocupă primul loc în play-off. FCSB se află pe locul secund cu 25 de puncte, U Craiova o urmează cu 23 de puncte, pe patru se află Astra cu 21 de puncte, Viitorul e pe cinci cu 19 puncte, toate cu un meci în minus, în timp ce Sepsi ocupă ultimul loc în play-off, cu 19 puncte.

Echipele de start:

• CFR: Arlauskis – Manea, Lang, Mureşan, Camora – Djokovic, Bordeianu, Culio     – Deac, Ţucudean, Omrani
  • Rezerve: Fernandez – Boli, Peteleu, Hoban, Al. Ioniţă, Moutinho, Costache
  • Sepsi: Niczuly – Rudol, Viera, Jovanovic, Sato – Velev, Vaşvari – Moura, Flores, Fl. Ştefan – Tandia
  • Rezerve: Fejer – Hamed, Hadnagy, Popescu, Carnat, Mensah, Karnitsky

Minutul 90+4 Finalul meciului!

Minutul 90+3 GOOOOOOOL CFR! Deac nu iartă de la punctul cu var şi înscrie în plasa laterală.

Minutul 90+2 Mensah vede şi el al doilea galben, după ce a faultat în propriul careu. CFR va beneficia de o lovitură de…