Son salvează duelul dintre timizi şi pragmatici. Tottenham, victorie mare contra lui City într-un meci în care putea obţine mai mult. Cronica meciului

0

Tottenham Hotspur s-a impus, marţi, contra lui Manchester City, scor 1-0, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Unicul gol al partidei a fost reuşit de sud-coreeanul Son, iar totul se va decide în returul programat peste o săptămână.

Într-o atmosferă senzaţională pe noua arenă de un miliard de lire sterline, Tottenham a început destul de avântat, Son şi Kane încercând să nu le dea niciun moment de repaus celor din defensiva lui City. Prima şansă bună a gazdelor a venit după opt minute. Cursa lui Rose a adus o centrare bună pentru Alli, însă mijlocaşul a trimis peste.  Danny Rose a devenit imediat personaj negativ, cauzând un penalty pentru City după un henţ comis în careu şi analizat apoi de Kuipers cu ajutorul VAR. L-a salvat Hugo Lloris, care a plonjat bine în stânga sa şi a scos şutul la semi-înălţime executat de Kun Aguero.

Singura ocazie importantă de până în pauză i-a aparţinut lui Harry Kane, în minutul 24, când şutul său din lateral a fost respins de Ederson. Tottenham a părut formaţia cu iniţiativa, însă i-a lipsit incisivitatea propriu-zisă. Spurs a fost mai prezentă în preajma careului advers şi a încercat să surprindă o echipă destul de modestă pe plan ofensiv, care şi-a permis să ii lase pe bancă, surprizător sau nu, pe Kevin de Bruyne şi Leroy Sane.

În actul secund, Pochettino a primit o lovitură importantă odată cu accidentarea lui Kane din minutul 57, când englezul a fost călcat zdravăn de Fabian Delph pe gleznă. Durităţile şi întreruperile dese au continuat şi au contribuit şi mai mult la o lipsă de spectaculozitate pentru un meci de acest calibru. Guardiola a aşteptat destul de mult, mutând după 70 de minute şi trimiţând un alt sprinter lângă Sterling, care a fost cam singurul element ofensiv…