Sepsi – Dinamo, 0-1. Roş-albii sunt „în grafic”! S-au apropiat la cinci puncte de play-off

0

Sepsi – Dinamo, 0-1 (Dan Nistor, 56-penalty)

Stadion: Municipal (Sf. Gheorghe)
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova). Asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Sebastian Gheorghe (Bucureşti)

Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly – Gabriel De Moura, Viera    , Jovanovic    , (’58 Fl. Ştefan    ), Sato – Velev, Ad. Rus – Hamed   , (’31 Drăghici), Vaşvari, Tandia – Simonovski (’63 Mensah)
  • Rezerve: Omar Abud, Karnitski, Sebastian Rudol, Fl. Ştefan, Drăghici, Mensah, Fejer
  • Dinamo: McDermott – Sorescu    , Klimavicius, R. Grigore, Aliji   – I. Filip – Zenke    (’61 Diaye   ), Ait-Atmane  , (’54 D. Popa), Nistor, Jaadi (’82 Pesic) – Montini
  • Rezerve: Muţiu, Ciobotariu, Mustoe, Pesic, N’Diaye, D. Popa, Papazogolou

Minutul 90+4. S-a încheiat partida de la Sfântu Gheorghe. Dinamo bifează a doua victorie din Liga 1 în 2019. Liderul roş-albilor a marcat dintr-un penalty obţinut de Zenke, dar trupa lui Rednic a avut noroc fiindcă cei de la Sepsi au trimis de două ori mingea în poartă. Jocul nu a fost lipsit de durităţi, arbitrul Colţescu arătând zece cartonaşe galbene în total. Cert e că „Puriul” îşi urmează planul: locul de play-off. S-a apropiat la cinci puncte de locul şase, cel care acum e ocupat de Sepsi (33 de puncte). Etapa următoare, roş-albii vor evolua contra celor de la FC Botoşani, iar Sepsi va juca în faţa echipei lui Iordănescu junior, Gaz Metan Mediaş.

Minutul 90+2. Aliji primeşte galben în minutele de prelungiri.

Minutul 86. Ştefan, de la Sepsi, încasează şi el un „galben”.

Minutul 83. Deian Sorescu e avertizat de Colţescu şi va fi suspendat meciul următor.

Minutul 82. Schimbare la Dinamo: Ivan Pesic îl înlocuieşte pe Jaadi.

Minutul 81. Filip a comis un fault la marginea propriului careu asupra lui Tandia, Colţescu ezită, dar dictează în cele din urmă lovitură…