România s-a calificat în semifinalele Fed Cup! Victorie uriaşă în faţa deţinătoarei trofeului: Begu şi Niculescu au luptat, au câştigat şi au declanşat hora bucuriei. Cehia – România 2-3, la Ostrava | VIDEO

0

• România s-a calificat în semifinalele Fed Cup, după o victorie memorabilă a perechii Irina Begu / Monica Niculescu în faţa cuplului Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova, în setul decisiv al meciului al cincilea, de dublu, 6-7(2), 6-4, 6-4. Simona Halep a contribuit cu două victorii la simplu.
  • România elimină deţinătoarea trofeului, Cehia, cu scorul general de 3-2, administrându-i prima înfrângere în Ostravar Arena începând din 2011 – anul care marchează startul dominaţiei Cehiei în competiţia pe naţiuni a tenisului feminin.
  • Simona Halep a dus echipa României în avantaj, 2-1 la general în confruntarea din turul 1 al Grupei Mondiale Fed Cup, cu Cehia, după primul meci al zilei a doua de întrecere. Constănţeanca a învins-o pentru a şaptea oară în carieră pe Pliskova, ducând echipa lui Florin Segărceanu la o victorie distanţă de o calificare istorică în semifinalele competiţiei pe naţiuni din tenisul feminin.
  • Karolina Pliskova (5 WTA) – Simona Halep (3 WTA)4-6, 7-5, 4-6, după 2 ore 37 minute. Cel mai tare meci al weekendului Fed Cup s-a ridicat întocmai la nivelul aşteptărilor: s-a jucat tare, pe contre, s-au reuşit 50 lovituri câştigătoare, au fost răsturnări de scor demne de vacarmul din Ostravar Arena, în care fanii români au reuşit să îi acopere pe cehi, iar forţa fizică şi superioritatea în acoperirea terenului au tranşat până la urmă duelul în favoarea Simonei.
  • Katerina Siniakova a ţinut deţinătoarea trofeului în cursa pentru semifinale, cu o evoluţie mult îmbunătăţită faţă de duelul cu Simona Halep, de sâmbătă, învingând-o pe Mihaela Buzărnescu, scor 6-4, 6-2, în 86 de minute.
  • Monica Niculescu şi Irina Begu au luptat fantastic, revenind după pierderea primului set pentru a se impune, graţie celui de-al treilea break, în setul decisiv, după 2 ore şi 53 de…