PSG, eşec umilitor cu Lille, iar sărbătoarea titlului se amână. Mbappe avea doi ani când parizienii încasau ultima oară cinci goluri în Ligue 1

0

Paris Saint-Germain a înregistrat un eşec umilitor în partida de pe terenul lui Lille, disputată duminică seară, şi pierdută cu scorul de 1-5. Trupa lui Tuchel a ratat pentru a doua oară şansa de a-şi asigura câştigarea matematică a titlului în Ligue 1.

După ce a remizat cu Strasbourg în runda trecută, pe teren propriu, scor 2-2, elevii lui Tuchel au mai făcut un pas greşit, iar sărbătoarea celui de-al şaselea titlu de campiană din ultimii şapte ani se amână pentru PSG.

Tuchel a aliniat un prim „11” din care au făcut parte majoritatea vedetelor, doar Cavani, Di Maria şi Neymar lipsind, toţi fiind accidentaţi.

Autogolul lui Thomas Meunier din minutul şapte părea să anunţe deja o seară de coşmar pentru PSG, însă Juan Bernat a restabilit egalitatea patru minute mai târziu, după ce Mbappe l-a găsit excelent în careu. Infirmeria lui PSG a fost completată de Thiago Silva şi Meunier, care au părăsit terenul accidentaţi în prima jumătate a actului inaugural. Bernat s-a transformat în personaj negativ, fiind eliminat direct pentru fault din postura de ultim apărător asupra lui Nicolas Pepe, golgheterul lui Lille.

În repriza secundă, Lille s-a năpustit asupra porţii lui Areola, administrându-i o înfrângere usturătoare campioanei Franţei. Pepe (51′), Bamba (65′), Gabriel (71′) şi Jose Fonte (84′) au făcut ca tabela să arate un scor halucinant, 5-1 pentru gazde. Ultima oară când Parisul încasa cinci goluri într-un meci din Ligue 1 se întâmpla în decembrie 2000, când PSG era învinsă cu acelaşi scor de Sedan.

A fost doar a doua înfrângere din acest sezon a formaţiei pregătite de Thomas Tuchel. Diferenţa faţă de următoarea clasată, chiar Lille, rămâne una uriaşă, 17 puncte, PSG având şi un meci mai puţin disputat, cu şase runde înainte…