Oltenii picară ultimul test înainte de play-off. Cronica meciului U Craiova – Astra 1-2

0

În epilogul sezonului regular, Craiova şi Astra s-au luptat pentru un singur punct, care li s-ar fi adăugat, în caz de succes, în ierarhia play-off-ului, o eventuală remiză transformând practic meciul într-unul amical. Un „amical” însă cu asistenţă record, în jur de 18.000 de spectatori fiind prezenţi în tribunele arenei „Ion Oblemenco”, unde un fost coleg şi prieten al „Tunarului”, Teo Ţarălungă, a dat lovitura de start a partidei. Duelul Craiova – Astra se va repeta şi peste câteva zile, în prima etapă a play-off-ului, când se va juca practic pe 6 puncte. Dacă Mangia n-a putut miza pe căpitanul Bancu, suspendat, Costel Enache nu l-a avut în teren pe Alibec, vârful acuzând minore probleme medicale, şi a fost menajat pentru play-off. Echipele satelit ale celor două cluburi se întâlniseră câteva ore mai devreme, pe „Extensiv”, la nivelul Ligii a III-a, dar n-au rezultat nici goluri nici spectacol din duelul juvenil.

Din start s-a văzut că oltenii au fost parcă amputaţi pe partea stângă, unde internaţionalii Bancu şi Mitriţă obişnuiau să producă panică adversarilor, înlocuitorii Briceag şi Nuno Rocha fiind doar substitute de formă, fără substanţă, ba uneori ridicoli. De altfel, Nuno Rocha a şi irosit uşor prima situaţie de gol a meciului, cu o reluare defectoasă din centrul careului. Ocaziile mari ale primei reprize au aparţinit însă oaspeţilor, Astra fiind echipa mai coerentă, cu idee clară de joc, în timp ce gazdele, aşa-zise pretendente la titlu, au afişat un hei-rup neconvingător. În minutul 28, după o minge pierdută de Cicâldău la centru, Hambo a avut duel direct cu Pigliacelli, dar italianul a câştigat. Peste zece minute, Butean a centrat pe capul lui Llullaku, pierdut de Briceag, dar albanezul a fost copleşit de situaţia…