Oltenia dă lovitura! U Craiova învinge CFR Cluj cu 2-0 şi trece peste FCSB în clasament. Elevii lui Mangia, şanse reale în lupta pentru titlu

0

U Craiova – CFR Cluj 2-0 (A. Cristea 14, Koljic 78)

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad). Asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare) şi Sebastian Gheorghe (Suceava).

Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelics, T. Ferreira, Bancu – Cicâldău, Mateiu – Meza Colli (Bărbuţ 62), A. Cristea (N. Rocha 73), MihăilăKoljic
Rezerve: L. Popescu – Donkor, N. Rocha, Briceag, Dimitrov, Fedele
Antrenor: Devis Mangia

CFR Cluj: Arlauskiss– Maneas, Lang, Vinicius, Camora – Djokivic, Culio, A. Ioniţă (Petrila 61) – Deac, Omrani, A. Păun (Costache 70)

Rezerve: Jesus Fernandez – A. Mureşan, Peteleu, Hoban, Costache, G. Ganea
Antrenor: Antonio Conceicao

Craiova dă lovitura! Fără Mitriţă, cel care a fost invitat să dea lovitura de start după transferul la New York City, elevii lui Devis Mangia au făcut un pas important în lupta pentru titlu. U Craiova a învins pe teren propriu, 2-0, campioana CFR Cluj. La capătul unui meci aproape perfect din punct de vedere tactic, oltenii au reuşit să obţină o victorie cu care ajung la 42 de puncte, 5 sub liderul CFR Cluj. Craiova trece astfel şi peste FCSB, echipă care are doar 41 de puncte, dar care joacă în etapa a 23-a abia luni seară, acasă cu FC Hermannstadt.

►Minutul 79: GOOOL U Craiova! Koljic fură mingea unui fundaş de la CFR Cluj, îl lobează elegant pe Arlauskis şi face 2-0 cu circa zece miunte înainte de final.

►Minutul 74: Mută şi Mangia! Andrei Cristea, autorul unicului gol de până acum, este scos de pe teren. În locul acestuia intră Nuno Rocha, un fotbalist care poate pune probleme pe contraatac, aşa cum este de aşteptat să joace U Craiova acum.

►Minutul 70: Craiova se apără precis, iar CFR începe forcingul de final. Conceicao îl trimite pe teren pe Costache în locul lui Adi Păun.

►Minutul 62: Răspunsul lui Mangia. Antrenorul gazdelor îl trimite…