LIVE BLOG | Sepsi OSK se descătuşează la Mioveni. În prima repriză a marcat de patru ori. U Craiova, FC Hermannstadt şi Viitorul, primele calificate

0

FC Hermannstadt, U Craiova şi Viitorul, aceasta din urmă după ce a avut nevoie de lovituri de departajare, sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2018-2019, după ce au jucat, ieri, cu FC Voluntari, Turris Oltul Turnu Măgurele, respectiv Politehnica Iaşi.

Echipa de Liga 3, Turris Oltul, a ţinut în şah doar o repriză Craiova, la pauză conducând-o cu 1-0, însă în partea secundă încasând patru goluri, fără să mai marcheze vreunul. Şi la Iaşi a fost un meci interesant, Viitorul fiind egalată după ce a condus cu 2-0 şi pe finalul părţii secunde, cât şi în reprizele de prelungiri jucând în superioritate numerică, însă neputând marca golul decisiv. A avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se califica în sferturi. În schimb, la Târgu Mureş, acolo unde s-a jucat FC Hermannstadt – FC Voluntari, echipa sibiană nu a avut nicio emoţie în a se impune cu ilfovenii.

Astăzi, intră în competiţie alte şase echipe, două dintre ele fiind din Liga 2. De la ora 16:30, CS Mioveni primeşte vizita celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Ulterior, de la ora 19:00, o altă formaţie din eşalonul secund, „U” Cluj, o întâlneşte pe Astra. Ultimul joc al zilei are loc la Mediaş, de la ora 21:45, între Gaz Metan şi CFR Cluj.

Ultimele două meciuri ale optimilor au loc joi.

Partidele din optimile de finală ale Cupei României se desfăşoară într-o singură mansă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.