LIVE BLOG | România – Rusia se joacă ACUM. Visăm la marea finală! Vyakhireva „rupe” meciul în debutul reprizei secunde. Neagu priveşte meciul din tribune

0

• România nu a jucat niciodată într-o finala la Campionatului European de handbal feminin, deşi a ajuns de 12 ori la această competiţie, din cele 13 posibile

LIVE România – Rusia 15-18

România: Dedu, Dumanksa – portari; Udriştoiu, Geiger, Buceschi, Perianu, Laslo, Ardean-Elisei, Pintea, Florică, Raţiu, Băcăoanu, Chiper, Dragut, Bazaliu. Antrenor: Ambros Martin

Rusia: Sedoykina, Trusova – portari; Kuznetsova, Kochetova, Dmitrieva, Sen, Vyakhireva, Sudakova, Samokhina, Makeeva, Malaşenko, Managarova, Skorobogatcenko, Petrova, Frolova, Snopova. Antrenor: Yevgeni Trefilov

►Minutul 32, 15-18: Rusia se desprinde, în premieră, la trei goluri. Mai mult decât atât, Valentina Ardean-Elisei a primit două minute de eliminare. Vyakhireva a transformat două aruncări de la 7 metri în debutul părţii secunde.

►Minutul 31, 15-16: S-a reluat semifinala dintre România şi Rusia.

►Pauză: Am aruncat mai mult la poartă în prima repriză, dar rusoaicele au ratat mai puţin. Fetele lui Ambros Martin au trimis de 26 de ori spre buturile adverse, în timp ce adversarele noastre au expediat 21 de aruncări. Vyakhireva a fost principala „gură de tun” a lui Trefilov, cu opt goluri înscrie din nouă aruncări.

►Minutul 30, 15-16: Pauză la Paris. Rusia conduce cu 16-15 la pauză, dar România a jucat aproape perfect în prima repriză. Ar fi fost ideal să intrăm la egalitate la cabine, dar rămânem în aproape şi putem visa la victorie. Cristina Neagu trăieşte meciul la intensitatea maximă, din tribune.

►Minutul 29, 15-15: Crina Pintea s-a înşurubat printre apărătoarele Rusiei, reuşind…