LIVE BLOG | Patru giganţi, zero goluri. Liverpool – Bayern şi Lyon – Barcelona s-au terminat cu acelaşi scor, 0-0

0

• Bayern şi Liverpool nu s-au mai întâlnit într-o competiţie oficială din 2001, când cormoranii au câştigat Supercupa Europei după un meci cu bavarezii, încheiat cu scorul de 3-2.
  • Barcelona şi Lyon s-au întâlnit ultima oară tot în optimile Ligii Campionilor, iar catalanii au mers mai departe cu 6-3 la general.

Liverpool – Bayern München 0-0

Stadion: Anfield
Arbitru: Gianluca Rocchi. Asistenţi: Filipo Meli şi Matteo Passeri (Italia)

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Fabinho, Robertson – Wijnaldum, Hendersons (cpt.), N. Keita (Milner 76) – Salah, Firmino (Origi 76), Mane
Rezerve: Mignolet – Sturridge, Moreno, Lallana, Shaqiri
Antrenor: Jürgen Klopp

Bayern: Neuer (cpt.) – Kimmichs, Süle, Hummels, Alaba – T. Alcantara, J. Martinez, J. Rodriguez (R. Sanches 88) – Gnabry (Rafiinha 90+1), Lewandowski, K. Coman (Ribery 81)
Rezerve: Ulreich – Davies, Mai, Shabani
Antrenor: Niko Kovač

Minutul 90+4 Fluier final. Liverpool a fost mai periculoasă şi după pauză, dar n-a reuşit să înscrie. Ne aşteaptă un retur şi mai disputat la München.

Minutul 54 Bayern scapă. Robertson a fost lansat de Keita, în urma duelului cu Neuer mingea a ricoşat la Salah, iar Mane aşteapta liber în faţa porţii goale. Salah nu şi-a calculat bine paşii şi nu a reuşit să-i trimită lui Mane. Rămâne 0-0

Minutul 46 S-a reluat jocul. Nu s-au efectuat schimbări la pauză.

Minutul 45+1 Pauză. Bayern a început mai bine, dar Liverpool a preluat controlul partidei în a doua parte a reprizei. Gazdele puteau trece în avantaj, dacă ar fi avut mai multă inspiraţie la finalizare.

Minutul 37 Pe aici nu se trece. Gnabry a şutat în cros, dar Alisson a respins în afara terenului, fără mari…