LIVE BLOG – optimi Cupa României | Poli Iaşi – Viitorul 2-2, 3-5 d.l.d. Hagi a tremurat pentru locul în sferturi! FC Hermannstadt şi U Craiova, primele calificate

0

• FC Hermannstadt a câştigat fără emoţii meciul cu FC Voluntari, scor 3-0, la Târgu Mureş, în debutul fazei optimilor de finală ale Cupei României şi a obţinut calificarea în sferturi. Michael Jordan Nkololo (38), Petrişor Petrescu (51 – pen.) şi debutantul Jailton Alves Miranda (90+1) au marcat golurile victoriei împotriva ilfovenilor.
  • Turris Oltul Turnu Măgurele a contat o repriză în meciul istoric pentru ea din optimile Cupei României, cu U Craiova. Echipa teleormăneană condusă de Erik Lincar a intrat în avantaj la pauză în faţa prim-divizionarei, după ce Alexandru Fotescu a marcat în minutul 33, după o gafă colectivă a lui Tiago Ferreira şi Donkor. La revenirea de la cabine, U Craiova a preluat rapid conducerea după reuşitele lui Isaac Donkor (49) şi Nicuşor Bancu (51) şi s-a descătuşat pe final cu golurile lui Andrei Burlacu (79) şi Alexandru Cicâldău (88). S-a terminat 4-1 la Turnu Măgurele, în faţa echipei din Liga 3, şi U Craiova s-a calificat în sferturile de finală.

Faza optimilor Cupei României, ediţia 2018-2019, debutează astăzi cu meciul de la Târgu Mureş şi continuă cu jocurile de la Turnu Măgurele, respectiv Iaşi. Alte trei partide ale competiţiei sunt programate miercuri, în timp ce joi se desfăşoară ultimele două întâlniri. Printre cele 16 echipe calificare, patru sunt din ligile inferiorare. Turris Oltul Turnu Măgurele şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc sunt din Liga 3, în timp ce din Liga 2 au rămas CS Mioveni şi Universitatea Cluj.

În prima zi în care sunt programate meciuri din optimi, de la ora 16:30, are loc întâlnirea dintre FC Hermannstadt şi FC Voluntari, care se va desfăşura la Târgu Mureş, deoarece la Sibiu stadionul nu este gata nici acum. Apoi, de la ora 19:00, Turris Oltul joacă pe teren propriu cu U Craiova, deţinătoarea trofeului din ediţia…