LIVE BLOG | FCSB – Hermannstadt 2-0. Pauză! Miriuţă, K.O. din prima rundă. Hora a înscris la debut

0

• Vezi AICI toate rezultatele etapei.

FCSB – Hermannstadt 2-0 (Dâlbea 3-aut., I. Hora 17)

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru:Cătălin Popa (Piteşti). Asistenţi: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin) şi George Neacşu (Bistriţa)

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Filip, Morais – Pintilii, F. Matei – Man, F. Tănase, F. Coman – Hora
Rezerve: A. Vlad – Gnohere, Planic, Rusescu, Stoian, M. Roman, Teixeira
Antrenor: Mihai Teja

Hermannstadt: Căbuz – Tătar, Dandea, Dâlbea, I. Stoica, S. Popovici – Offenbacher, Moreira, L. Dumitriu – Jazvic, Blănaru
Rezerve: Ciorgovean – Pîrvulescu, Mijuskovic, Acsinte, Pamfile, I. Petrescu, Lendric
Antrenor: Vasile Miriuţă

Minutul 45+2 Pauză pe Arena Naţională. FCSB s-a desprins rapid pe tabelă, după un început extrem de modest al oaspeţilor. Pe parcurs, elevii lui Miriuţă s-au trezit la viaţă, dar n-au reuşit să-l învingă pe Bălgrădean. Rămâne de văzut ce discurs va aborda Miriuţă la vestiare. La acest scor, FCSB se apropie la trei puncte de CFR Cluj.

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Minutul 40 Ocazie mare pentru FCSB. Florin Tănase a scăpat singur cu Căbuz, a fost blocat de portarul advers, după care a revenit în posesia balonului. La a doua încercare, Tănase l-a fentat pe Căbuz, a şutat pe jos, dar a izbit plasa laterală. Rămâne 2-0 pentru FCSB, care a avut o şansă bună să închidă practic jocul.

Minutul 33 Hermannstadt dă semne de viaţă. După un început în care elevii lui Miriuţă n-au existat, jocul începe să se echilibreze. Oaspeţii leagă mai multe pase, au urcat cu fundaşii la centrul terenului şi încep chiar să ameninţe poarta apărată de Bălgrădea. Ideal pentru Hermannstadt ar fi să înscrie până la pauză, pentru a păstra şanse reale de a reveni pe tabelă, în partea secundă.