LIVE BLOG | FCSB – Gaz Metan 2-1. Victorie cu emoţii pentru vicecampioană, într-un meci în care Haţegan a eliminat doi jucători şi a acordat 8 cartonaşe galbene

0

FCSB – Gaz Metan 2-1 (D. Man 42, F. Tănase 53-pen. / Fortes 63)

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad). Asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare) şi Adrian Ghinguleac (Bucureşti)
Stadion: Nicolae Dobrin (Piteşti)

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălaşas, A. Stan – Nedelcus, J. Moraiss (L. Filip 46) – M. Roman (Moruţans 65), D. Man, F. Coman (F. Teixeira 76) – F. Tănase
Rezerve: A. Vlad – Jakolis, Rusescu, D. Benzar
Antrenor: Nicolae Dică

Gaz Metan: Pleşca – V. Creţus, M. Constantins, I. Cristea, Buşu – Fofanas, Luis Aurelios – D. Olaru (R. Trif 82), A. Ivanovs, Ely Fernandes (Chameds 79) – Fortes (Yazalde 82)
Rezerve: Batista – Buziuc, R. Romeo, Diallo
Antrenor: Mihai Teja

Minutul 90+4: Fluier final. FCSB se impune cu 2-1 şi revine la şase puncte în spatele liderului CFR Cluj. Vicecampioana a avut, per total, o prestaţie modestă. Golurile au venit în perioada în care medieşenii au evoluat în interioritate numerică. Florin Tănase a avut două şanse uriaşe pentru a închide meciul, dar a ratat incredibil de fiecare dată. Gaz Metan. rămâne în zona locurilor de playoff, cu 26 de puncte, la cinci lungimi de locul 7, ocupat de Hermannstadt.

Minutul 90+4: Ocazie mare pentru Gaz Metan! Iulian Cristea a preluat în interiorul careului, a şutat în diagonală, dar mingea s-a scurs milimetric pe lângă bara din dreapta lui Bălgrădean. A fost probabil ultima acţiune a partidei.

Minutul 84: La meciul din această seară asistă 3245 de spectatori. La Piteşti se înregistrau, la ora 20:00, în jur de -2 grade.

Minutul 80:  Florin Tănase ratează o nouă şansă uriaşă. Decarul a profitat de o gafă a lui Marius Constantin, a scăpat singur cu Pleşca, dar l-a luat la ţintă pentru portarul Gazului. Mingea s-a scurs pe lângă poartă, spre disperarea lui Dică.

Minutul 77: Ratare uriaşă pentru FCSB. Dennis Man l-a găsit…