LIVE BLOG | Dinamo – FCSB 1-1, în Marele Derby. „Câinii” au evoluat aproape o repriză în superioritate numerică, dar n-au profitat. Ambele goluri s-au marcat de la 11 metri

0

Dinamo – FCSB 1-1 (Salomao 39-pen. / Tănase 48-pen.)

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei). Asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Ovidiu Artene (Vaslui)
Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)

Dinamo: Penedo – Sorescu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Gomelts (Axente 75) – Hanca, Cooper, Nistor (Neicuţescus 40), Salomao – D. Popa (Zenke 82)
Rezerve: Eşanu – D. Ciobotariu, Olteanu, R. Grigore
Antrenor: Mircea Rednic

FCSB: Bălgrădeans – R. Benzars, Planicis, L. Filip, Al. Stan – Nedelcus, Teixeira – Man (Jakolis 83), Moruţan (F. Coman 46),  Fl. Tănase (Rusescu 90) – Gnoheres
Rezerve: A. Vlad – Bălaşa, Ianis Stoica, Zlatinski
Antrenor: Nicolae Dică

Minutul 90+6 Fluier final. Dinamo a condus cu 1-0, a avut un om în plus, dar n-a reuşit să câştige meciul cu FCSB. Vicecampioana a rezistat în inferioritate numerică şi rămâne la două puncte în spatele CFR-ului. Dinamo s-a apropiat la trei puncte de Astra, ocupanta locului 6, care a rămas la borna 20 după eşecul cu Poli Iaşi.

Minutul 85 La meciul din această seară sunt prezenţi, pe Arena Naţională, 21.763 de spectatori.

Minutul 82 Simon Zenke l-a înlocuit pe Daniel Popa. Mijlocaşul ofensiv debutează astfel în tricoul lui Dinamo, chiar dacă a ajuns în urmă cu doar câteva zile la echipă. Vârful Popa a avut cele mai notabile realizări în această seară, mai ales în prima repriză. Jocul lui Dinamo a fost mult mai hazardat în partea a doua.

Minutul 80 Sorescu a trimis cu efect o centrare în şase metri, Bălgrădean a fost prins ieşit din poartă, dar spre norocul său mingea a avut efect invers şi nu s-a îndreptat spre poartă.

Minutul 73 Sergiu Hanca a şutat spre poartă din interiorul careului, dar balonul a fost deviat pe lângă poartă. În urma loviturii de colţ, Mihai Neicuţescu a şutat violent de la 16 metri, dar Mihai Popescu a fost lovit în…