LIVE BLOG | Credem în calificare! ACUM, set decisiv pentru semifinalele Fed Cup: Begu şi Niculescu, împinse de strigătul de luptă al tribunei. Avem avantaj de un break! Cehia – România, 2-2: Halep a învins-o pe Pliskova, Siniakova a trecut de Buzărnescu

0

• Meciul de dublu decide duelul Cehia – România. LIVE: 7-6(2), 4-6, 3-4 Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova versus Irina Begu / Monica Niculescu
  • Simona Halep a dus echipa României în avantaj, 2-1 la general în confruntarea din turul 1 al Grupei Mondiale Fed Cup, cu Cehia, după primul meci al zilei a doua de întrecere. Constănţeanca a învins-o pentru a şaptea oară în carieră pe Pliskova, ducând echipa lui Florin Segărceanu la o victorie distanţă de o calificare istorică în semifinalele competiţiei pe naţiuni din tenisul feminin.
  • Karolina Pliskova (5 WTA) – Simona Halep (3 WTA)4-6, 7-5, 4-6, după 2 ore 37 minute. Cel mai tare meci al weekendului Fed Cup s-a ridicat întocmai la nivelul aşteptărilor: s-a jucat tare, pe contre, s-au reuşit 50 lovituri câştigătoare, au fost răsturnări de scor demne de vacarmul din Ostravar Arena, în care fanii români au reuşit să îi acopere pe cehi, iar forţa fizică şi superioritatea în acoperirea terenului au tranşat până la urmă duelul în favoarea Simonei.
  • Katerina Siniakova a ţinut deţinătoarea trofeului în cursa pentru semifinale, cu o evoluţie mult îmbunătăţită faţă de duelul cu Simona Halep, de sâmbătă, învingând-o pe Mihaela Buzărnescu, scor 6-4, 6-2, în 86 de minute.
  • Prima reacţie a Simonei Halep după victoria importantă în faţa Pliskovei e AICI.
  • Cine este adversara care aşteaptă în semifinale, după o victorie cu 3-0 în minimum de partide: am avea de jucat, din nou, în deplasare
  • Meciurile sunt în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro şi în transmisiune directă pe Digi Sport 1 şi Telekom Sport 2.

► Begu îşi apără lansarea: avem emoţii la o minge care pare că iese în out, dar care le revine româncelor deoarece a fost atinsă de Siniakova. Begu punctează apoi cu passing în colţul terenului, iar conturile sunt închise de un…