LIVE BLOG | CFR s-a calificat după o victorie la limită. Astra a câştigat în prelungiri cu „U” Cluj, Sepsi OSK a reuşit o „manita” la Mioveni. U Craiova, FC Hermannstadt şi Viitorul, primele calificate

0

• Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat fără nicio problemă în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a trecut cu 5-0 de un CS Mioveni foarte slab, în primul meci al zilei din optimi. Echipa covăsneană şi-a simplificat încă din start jocul cu argeşenii, marcând din minutul 4 prin Daniel Prosser. În prima repriză au mai punctat Florin Ştefan (13), Marko Simonovski (25) şi Bryan Nouvier (45), în timp ce în partea secundă a înscris doar Adrian Rus (64).
  • După un start excelent de joc, cu trei goluri marcate în primele opt minute împotriva Astrei, prin Octavian Abrudan (2) şi Carol Taub (5, 8), Universitatea Cluj a început apoi să îşi arate limitele. Azdren Llullaku (14) a marcat primul pentru giurgiuveni, Andrei Cordoş (24) a deviat în propria poartă, iar acelaşi Llullaku (76) a restabilit egalitatea într-un moment în care echipa din Liga 2 gâfâia serios. Mai apoi, Octavian Abrudan (88) a fost eliminat, însă meciul a intrat totuşi în prelungiri. Acolo, Laszlo Sepsi (99) a deviat şi el în propria poartă şi i-a facilitat adversarului accederea în sferturile de finală. Astra se impune cu 4-3 după ce a fost condusă cu 3-0 şi se califică mai departe în competiţie.
  • CFR Cluj a învins Gaz Metan Mediaş, scor 1-0, graţie unui gol marcat de George Ţucudean, în repriza secundă. Gazdele au trecut pe lângă egalare în partea secundă, dar defensiva campioanei a rezistat. Mâine se vor mai disputa meciurile Miercurea Ciuc – Dinamo şi Dunărea Călăraşi – FCSB, ultimele din faza optimilor.

FC Hermannstadt, U Craiova şi Viitorul, aceasta din urmă după ce a avut nevoie de lovituri de departajare, sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2018-2019, după ce au jucat, ieri, cu FC Voluntari, Turris Oltul Turnu Măgurele, respectiv Politehnica Iaşi.