LIVE BLOG | ACUM se joacă finala de la Indian Wells, Bianca Andreescu – Angelique Kerber. Furie în Canada, meciul NU se vede la TV! În ce condiţii rămâne Simona Halep pe podiumul ierarhiei WTA

0

LIVE | Bianca Andreescu – Angelique Kerber 6-4, 3-5

► Andreescu şi-a pierdut cumpătul şi a lovit cu racheta de pământ, după ce Kerber s-a desprins la 5-2 în setul secund.

► Angelique Kerber îşi creează prima şansă de break după mai bine de o oră de joc şi o fructifică, scor 3-1. Germanca a profitat de evoluţia puţin precipitată a Biancăi la ultimele mingi.

► Kerber are avantaj minim în setul secund, 2-1, dar Andreescu adună din ce în ce mai mulţi fani prin jocul extrem de spectaculos pe care îl propune. Ea a realizat şi una dintre cele mai frumoase mingi ale partidei, o scurtă la care germanca a rămas spectatoare. Bianca a avut şi o primă şansă de break în setul doi, dar adversara este la rândul ei la un nivel bun de joc în ultimele minute.

► Angelique Kerber nu se împacă deloc cu scorul înregistrat, astfel că este tot mai agresivă. Deocamdată, Bianca rezistă foarte bine emoţional şi este la egalitate în setul secund cu sportiva din Germania, 1-1.

► Set, Bianca Andreescu! Tânăra de 18 ani conduce cu 1-0 la seturi (6-4), după ce a zburdat pe teren la ultimele schimburi. Cu două mingi câştigătoare (14-6 scorul la acest capitol), canadianca a închis conturile primului act după 40 de minute. Forehand-ul a fost lovitura preferată până acum a jucătoarei aflate la conducere, cu care a realizat nu mai puţin de 10 puncte câştigătoare.