Liga Campionilor | City – Tottenham 4-3. Spurs s-a calificat în semifinale după un meci de infarct! 5 goluri în 21 de minute şi o reuşită anulată în prelungiri. Porto – Liverpool 1-4. Trupa lui Klopp s-a dezlănţuit pe final şi se pregăteşte de semifinala cu Barcelona

0

• Barcelona, Ajax, Tottenham şi Liverpool s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor.
  • Tottenham s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după un meci extrem de spectaculos şi palpitant. S-au marcat cinci goluri în 21 de minute, iar Sterling a avut un gol anulat în mod discutabil în prelungiri, când o putea califica pe City în careul de aşi. Tottenahm va juca împotriva lui Ajax în penultimul act.
  • Liverpool a obţinut fără emoţii calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. Trupa lui Klopp s-a impus cu 4-1 pe Dragao din Porto şi va juca împotriva Barcelonei în semifinalele competiţiei. Mane, Salah, Firmino şi Van Dijk au înscris pentru „cormorani”, iar Militao a dat golul de onoare pentru „dragoni”.

FC Porto – Liverpool 1-4 (Militao 68 / Mane 28, Salah 65, Van Dijk 84) (în tur 0-2)

• FC Porto: Casillas – Militao, Pepe, Felipe, Telles – Pereira, Herrera – Brahimi, Corona, Otavio – Marega
  • Rezerve: Vana – Fernando, Costa, A. Pereira, M. Pereira, Soares, O. Torres
  • Liverpool: Allison – Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Wijnaldum, Fabinho, Milner – Mane, Origi, Salah
  • Rezerve: Mignolet – Gomez, Henderson, Shaqiri, Sturridge, Keita, Firmino

Minutul 90+4: Final de meci pe Dragao! Liverpool se califică în semifinale şi va juca împotriva Barcelonei.

Minutul 84: GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL LIVERPOOL! Van Dijk înscrie şi el! După un corner, Mane a deviat pe spate, în careu, iar Van Dijk a fost omul potrivit la locul potrivit şi a reluat, nemarcat, în plasa porţii lui Casillas.

Minutul 77: GOOOOOOOOOOOOLLLLL LIVERPOOL! Firmino îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor şi, astfel, tripleta de atac a lui Klopp e completă pe tabelă.

Minutul 68: GOOOOOOOOOOLLLLLLLL PORTO! Eder Militao reduce din diferenţă printr-o lovitură de cap.

Minutul 65: GOOOOOOOOOLLLLL LIVERPOOL! Salah înscrie şi el…