INTERVIU | Oana Manea a resimţit din plin tot ce s-a întâmplat la CSM Bucureşti – Thuringer: „Parcă am căzut din avion”. Handbalista trage un semnal de alarmă pentru colege înaintea jocului cu Vâlcea: „Va fi haos acolo!”

0

Oana Manea a revenit în primul „7” al echipei CSM Bucureşti, fiind inclusă de Dragan Djukic în faza de apărare. Şi s-a achitat foarte bine de sarcini, întreg blocul defensiv reuşind să blocheze adversara şi să intre la pauză doar cu 8 goluri primite. Ce s-a întâmplat după pauză? Greu de crezut chiar şi pentru o jucătoare cu mare experienţă, precum Oana.

Handbalista de la CSM a încercat după meci să găsească nişte explicaţii şi a vorbit şi despre partida de miercuri cu SCM Rm. Vâlcea (ora 21:00), care poate decide în mare măsură viitoarea campioană.

Oana, aţi făcut o primă repriză foarte bună. Ce s-a întâmplat în repriza secundă de aţi avut acea cădere?
Din păcate, am început foarte prost repriza a doua. Am început bine jocul, am fost motivate, dar nu m-am gândit că am putea avea această cădere. Parcă am căzut din avion şi ne-a afectat foarte rău. Adversarele au început foarte motivate şi au venit peste noi. Cu toate că ştiam asta, nu am reuşit să le facem faţă.

Eşti o jucătoare cu mare experienţă, ce simţi că nu merge, pentru că au apărut mai multe rezultate negative la rând?
Avem fluctuaţii, avem unele probleme şi în atac, pentru că uneori găsim soluţii destul de greu să ne ducem spre poartă. Alteori, în apărare merge ce merge treaba, apoi parcă noi le creăm situaţii adversarelor să se ducă la poartă. Facem greşeală după greşeală şi asta ne fac să ne ducem în jos. Ne este greu să ne ridicăm.

Ce este acum de făcut? Veţi întâlni Metz, foarte probabil.
Mi-e groază să mă gândesc. Urmează meciul cu Vâlcea, foarte important pentru noi. Apoi, Metz este echipa care joacă probabil cel mai bun handbal la ora actuală. Va fi foarte greu, dar trebuie să mergem până la capăt, să luptăm până la capăt.