FCSB – U Craiova 3-2. Show pe Arena Naţională! Cinci goluri, răsturnări de scor şi trei eliminări. Cireaşa de pe tort: penalty-ul transformat de Pigliacelli. Cum arată clasamentul

0

FCSB – U Craiova 3-2 (Hora 27, 83-pen., Filip 49 / Pigliacelli 38-pen., Bărbuţ 46)

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti). Asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Sebastian Gheorghe (Suceava)

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşas, Planic (Nedelcu 65), Jr. Moraiss – Pintilii (cpt.) (Teixeira 79), Filip – Man, F. Tanase, F. Coman (F. Matei 46) – Hora
Rezerve: A. Vlad – Gnohere, Rusescu, M. Roman
Antrenor: Mihai Teja

Craiova: Pigliacelli – Martic, T. Ferreira, Kelics, Briceags – Fedeles (Bic 77), Cicâldău – Bărbuţ (Fortes 89), N. Rocha, N. Bancu (cpt.)s – Koljics
Rezerve: L. Popescu – Donkor, Dimitrov, Mihăilă, A. Cristea
Antrenor: Devis Mangia

Minutul 90+5: Final. Meci de cinci stele pe Arena Naţională. FCSB s-a impus cu 3-2, după ce a revenit de la 2-1, graţie unui penalty obţinut de Florin Tănase. Decarul gazdelor a amplificat o împingere uşoară a lui Kelic, iar Marius Avram a indicat punctul cu var. Hora a reuşit o dublă, iar Gnohere pare tot mai departe de primul 11. Clasamentul cu o etapă înainte de finalul sezonului regular:

1. CFR Cluj 51p.

2. FCSB 48p.

3. Craiova 45p.

Minutul 90: S-au arătat cinci minute suplimentare de la margine.

Minutul 86: Două eliminări! Marius Avram i-a eliminat pe Dennis Man şi Marius Briceag, după ce a izbucnit un conflict la marginea terenului. Briceag l-a împins pe Man, iar de acolo totul a degenerat. Devis Mangia i-a cerut socoteală lui Man, după ce mijlocaşul FCSB-ului s-a răstit la fundaşul său. Craiova termină meciul în nouă oameni.

Briceag a vrut să arunce de la margine, Man l-a oprit, după care Briceag l-a împins pe Man. Jucătorul gazdelor nu s-a lăsat şi s-a dus după Briceag şi s-a apropiat de faţa sa. Fundaşul oltenilor a căzut mai apoi, dar deja lucrurile degeneraseră.