FC Botoşani – Gaz Metan 1-0. Medieşenii se încurcă din nou, iar Dinamo poate trece pe primul loc în play-out. Cum arată clasamentul

0

FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş 1-0 (Rodriguez 44 pen.)

Echipele de start:

• FC Botoşani: Fraisl – Miron, Piţian, Burcă (Holzmann 49) – Patache, J. Rodriguez, E. Papa, Oaidă – Ongenda, Golofca, Fabbrini
  • Rezerve: Pap, Chindriş, Tarsa, Karaboue, Soiledis, L. Buş
  • Gaz Metan: Pleşca – Pleaşcă (Yazalde 78), Larie, M. Constantins, Buşu – Fofana, L. Aurelio – Mailat (Costea 70), Caiado, Ivanov (Pereira 70) – Rondon
  • Rezerve: Cecilia Batista, Cikarski, Diallo, Pereira, Lopes Fernandes, P. Costea, Yazalde

Minutul 90+4: Final de meci la Botoşani! Gazdele se impun prin golul marcat de Rodriguez în finalul primei reprize, din penalty, şi scapă matematic de retrogradare. Gaz Metan Mediaş rămâne pe primul loc, dar Dinamo poate trece peste gruparea antrenată de Edi Iordănescu în cazul unui succes cu Concordia Chiajna. Aşa arată clasamentul din play-out:

• 14. Concordia Chiajna 16p

Minutul 90+1: Ocazie imensă pentru medieşeni, în finalul partidei! Caiado este lăsat liber în careul moldovenior şi alege să tragă puternic, dar trimite peste poarta lui Fraisl din poziţie ideală.

Minutul 67: În urma unui schimb de replici cu unul dintre arbitrii asistenţi, Marius Constantin a văzut direct cartonaşul roşu din partea centralului, astfel că şi-a lăsat echipa în zece oameni în ultimele 25 de minute ale partidei.

Minutul 61: Medieşenii, aproape de a înscrie golul egalizator! Mailat trage puternic de la marginea careului, dar balonul trece puţin pe lângă bara porţii lui Fraisl.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: S-a încheiat prima partea a jocului.

Minutul 45+1: Final încins de primă repriză la Botoşani! Ongenda execută o lovitură liberă de pe…