EXCLUSIV | Ionuţ Radu povesteşte cum l-a învins pe Ştefan Radu. Ce au vorbit în vestiar: „Asta mi-a spus!”

0

Căpitanul echipei naţionale de tineret, Ionuţ Radu, a vorbit, în exclusivitate cu ProSport despre prima întâlnire cu fundaşul român, Ştefan Radu. Apărătorul formaţiei Lazio, în vârstă de 32 de ani, l-a surprins pe tânărul goalkeeper într-o formă de zile mari. Ionuţ Radu a reuşit să facă un meci mare în Serie A. De data aceasta, în etapa cu numărul 24, a dat piept cu echipa Lazio, iar Genoa s-a impus, pe propriul teren, cu 2-1, după ce a fost condusă la pauză de gruparea din Roma.

Despre cum s-au motivat Ionuţ Radu & Co., în vestiar, ne-a povestit, în exclusivitate, portarul român:

„La pauză eram conştienţi că putem să egalăm pentru că făcusem un meci destul de bun până în momentul acela şi automat acest lucru ne-a motivat şi s-a văzut şi în a doua repriză„.

Pentru Lazio, echipă clasată pe locul şapte, în Serie A, cu 38 de puncte, a deschis scorul Badelj, în minutul 44, în timp ce, echipa gazdă a marcat prin jucătorii Sanabria şi Criscito (minutele 75 şi 93).

La finalul partidei, Ionuţ Radu a făcut schimb de tricouri cu Ştefan Radu, fundaşul lui Lazio, care a fost titular, dar a ieşit de pe teren în minutul 72, fiind înlocuit de Bruno Jordao.

Aceasta a fost prima oară când m-am întâlnit cu Ştefan Radu, nu-l mai văzusem înainte şi am vorbit mai mult de lucruri personale, nu am vorbit despre fotbal. Am vorbit de cum ne simţim în Italia, cum ne merge, iar ideea cu schimbatul tricourilor a venit de la sine. Doi români, în Italia, ne-am întâlnit pe teren, am jucat unul contra celuilat, pasul următor a fost schimbarea tricourilor 🙂„, a mai spus Ionuţ Radu, pentru ProSport, care a dezvăluit sfatul dat de apărătorul Ştefan Radu: „Mi-a spus să o ţin tot aşa şi să muncesc în continuare„.

La Genoa mă simt extraordinar, mă pregătesc în fiecare zi şi simt cum mă…