Dinamo Bucureşti a spulberat Constanţa şi este la 60 de minute distanţă de titlu! Amine Bannour a făcut o partidă fabuloasă

0

Dinamo Bucureşti a făcut un pas mare spre al patrulea titlu consecutiv de campioană în Liga Naţională, după ce s-a impus cu 33-26 pe terenul echipei HC Dobrogea Sud Constanţa, în primul meci al finalei. Jocul doi al seriei va avea loc peste o săptămână, în Ştefan cel Mare, iar cu un nou succes Dinamo intră în posesia trofeului.

• Amine Bannour a făcut o partidă excepţională. Tunisianul a marcat 14 goluri, doar unul fiind dintr-o aruncare de la 7 metri

Constanţa şi Dinamo au fost cele mai bune echipe ale sezonului, astfel că prezenţa lor în finală nu poate fi contestată de nimeni. „Delfinii” au ieşit învingători cu toţi adversarii din campionat, mai puţin cu adversarii din marea finală. Înaintea întâlnirii de la Constanţa, Dinamo avea 3-0 la meciuri directe, dar Sundovski & Co s-au încurajat cu faptul că înfrângerile au venit în prima parte a sezonului, iar de atunci echipa a progresat, s-a omogenizat mai bine, a prins un alt ritm.

Speranţele gazdelor au fost alimentate însă pentru vreo 25 de minute, perioadă în care între cele două echipe a existat un oarecare echilibru. Dinamo a fost prima echipă care a trecut printr-un moment dificil, după ce Kamel Alouini, jucătorul cu un debut de joc bun, a văzut a doua eliminare încă din minutul 14. Constanţa a dat senzaţia că profită de eliminarea tunisianului şi a reuşit să pună puţină presiune pe adversar. Însă până în acel moment încă nu începuse recitalul lui Amine Bannour, al doilea jucător tunisian de clasă mondială din atacul lui Dinamo. Interul dreapta a dat senzaţia că trage cu „tunul”, fiind scos mereu la şut de acelaşi Alouini, iar trupa din Ştefan cel Mare a preluat controlul. Fără a se desprinde, pentru că echipa gazdă a reuşit să joace bine până la un moment dat faza a…