Di Francesco, în silenzio stampa după KO-ul suferit în faţa lui Porto. AS Roma, demoralizată. Florenzi, în lacrimi | FOTO | Manolas: „Este o ruşine” + Daniele de Rossi: „Este îngrozitor”

0

AS Roma a ajuns la al doilea meci consecutiv cu câte trei goluri primite. Dacă în Serie A, în ultima etapă jucată în campionat, rivala Lazio i-a aplicat o înfrângere drastică, scor 3-0, în optimile Ligii Campionilor, formaţia giallorossa a suferit din nou.

FC Porto a câştigat pe teren propriu, 3-1, iar Roma, deşi venea după o victorie în manşa tur, 2-0 pe Olimpico, a fost eliminată din Liga Campionilor.

În urma acestor rezultate, potrivit presei din Peninsulă, continuarea antrenorului italian Eusebio Di Francesco pe banca tehnică a romanilor este pusă sub semnul întrebării. Ba mai mult, la finalul partidei cu gruparea pregătită de portughezul Sérgio Conceição, Di Francesco nu a vrut să se prezinte nici la flash-interviu, nici la conferinţa de presă.

Tehncianul a preferat să nu vorbească şi să se gândească asupra viitorului lui.

Jurnaliştii italieni anunţă că în decursul zilei de joi, 7 martie, oficialii clubului AS Roma vor decide dacă drumul echipei şi cel al lui Di Francesco vor merge în continuare în aceeaşi direcţie.

Florenzi, în lacrimi după eliminare

AS Roma a fost eliminată în ultimele minute ale partidei, după golul marcat din penalty de FC Porto. Florenzi l-a ţinut de tricou, în careu, pe Fernando, iar centralul partidei, după ce a verificat cu VAR a decis să acorde lovitura de la 11 metri. Alex Telles a transformat de la punctul cu var, iar eliminarea era deja scrisă. Florenzi a izbucnit în lacrimi la finalul meciului şi a fost consolat de colegi şi de portarul echipei adverse, Iker Casillas, care a preferat să petreacă câteva clipe lîângă jucătorilor romanilor şi apoi să meargă să sărbătorească accederea în sferturile Ligii Campionilor.