Buzărnescu – Osaka se joacă ACUM, în optimi, la Roma | LIVE BLOG: poate obţine Mihaela două victorii într-o zi? Nipona şi-a atins deja un obiectiv, joi. Românca şi-a chemat rapid antrenorul pe teren: „Asumă-ţi!”

0

• LIVE: 3-5 Mihaela Buzărnescu – Naomi Osaka, în optimi, la Roma. Ambele jucătoare au obţinut câte o victorie, joi, în turul doi. Naomi Osaka şi-a asigurat matematic prima poziţie pentru startul turneului de la Roland Garros.
  • Mihaela Buzărnescu (29 WTA) s-a calificat, joi în optimile turneului de la Roma, după ce adversara sa, Julia Goerges (18 WTA), nu a mai putut termina partida, accidentată la inghinali. Scorul meciului la momentul întreruperii: 6-4, 3-6, 4-4. Goerges s-a accidentat în momentul în care servea la 4-3 şi 0-30 în decisiv, a luat o pauză prelungită de vestiare, de aproximativ zece minute, iar la revenire a fost clar că nu se poate deplasa pe teren. Buzărnescu a reuşit rebreak-ul iar Goerges a anunţat oficial abandonul.
  • A fost a doua victorie consecutivă prin abandon a Mihaelei Buzărnescu la Roma. Românca avea avantaj 6-2, 5-4 când Jelenei Ostapenko i s-a făcut rău, în primul tur.
  • Bucureşteanca a stat cu aproximativ o oră mai mult pe teren decât #1 mondial. Osaka a câştigat singurul meci direct de până acum, 6-4, 6-1, în 2018, la Nottingham. Cu o victorie, nipona păstrează şefia WTA şi va fi principala favorită la Roland Garros 2019. Vom urmări în continuare evoluţia Mihaelei, aici, în jurul orei 18:00, în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro.

► Cu puncte scurte, Mihaela împinge primul set al meciului dincolo de borna de 30 de minute de joc. Osaka va servi la 5-3 pentru a câştiga manşa.

► În 25 de minute, Osaka duce scorul la 5-2. Tentativele Mihaelei Buzărenscu sunt indecise, iar Naomi zbârnâie cu 9 din 9 puncte făcute în spatele primului serviciu.

► MIhaela rupe seria niponei, câştigând pe serviciu. Naomi Osaka este însă imperturbabilă la serviciu, returul româncei nefiinf nici el chiar la turaţie maximă.