Baraj LIGA 1 | FC Hermannstadt – ”U” Cluj 0-1, în retur. Sibienii rămân în prima ligă, ”Şepcile roşii” vom avea un sezon infernal în Liga 2. Golul lui Dorin Goga, de doi bani speranţă

0

FC Hermannstadt făcut un pas mare pentru menţinerea în Liga 1 după ce duminica trecută a câştigat cu 2-0 la Cluj Napoca, în faţa a circa 25 de mii de spectatori, manşa tur a barajului cu Universitatea Cluj. Petrişor Petrescu (79′) şi Juvhel Hama Tsoumou (80′) au marcat în două minute golurile care au decis soarta partidei de la Cluj şi i-a făcut pe sibieni mari favoriţi să rămână în prima ligă şi în noul sezon.

Returul are loc astăzi, de la ora 18:00, la Sibiu, pe stadionul Municipal. Clujenii nu s-au dat bătuţi şi vor încerca să întoarcă scorul în favoarea lor, pentru asta având nevoie de minim o victorie tot cu 2-0, ca apoi să joace prelungiri şi eventual să ajungă la lovituri de departajare. În anul în care sărbătoreşte centenarul, Universitatea visa la o promovare în Liga 1. Nu a putut-o obţine direct în campionat, în condiţiile în care Chindia Târgovişte şi Academica Clinceni s-au dovedit cele mai bune echipe ale sezonului şi s-au clasat pe primele două locuri, însă obiectivul încă poate fi îndeplinit.

Bogdan Lobonţ: ”Mergem să ne jucăm şansa. Băieţii mei vor da totul”

Antrenorul clujenilor, Bogdan Lobonţ, era optimist că Universitatea poate întoarce avantajul sibienilor şi obţine promovare. ”Meciul ţine 180 de minute. Mai avem de jucat a doua repriză, la Sibiu. Aşa cum ei au reuşit să dea două goluri, la fel putem să facem şi noi. Important este ca băieţii să se refacă după efortul extraordinar pe care l-au depus. Trebuie să fim realişti, pentru că astă-seară a fost alt ritm. Este o experienţă din care cu toţii avem de învăţat. Băieţii au dat maximum din tot ceea ce au putut ei şi trebuie să ne refacem…