Ambros Martin, spaniolul care respiră româneşte de 1 Decembrie şi de la care se aşteaptă să ducă naţionala de handbal pe cele mai înalte culmi în Franţa. „Suntem o echipă completă” #România100

0

Ambros Martin este omul de la care toată suflarea handbalistică din România aşteaptă să facă minuni cu naţionala feminină şi să o ducă pe podium la Campionatul European din Franţa (29 noiembrie – 16 decembrie). Ascensiunea în turneul final începe chiar de Ziua Centenarului, într-o partidă cu Cehia. Antrenorul spaniol a înţeles cât de importantă este această zi pentru România şi dincolo de miza întâlnirii speră să câştige acest meci şi pentru întreaga naţiune!

Relaţia Gyor – naţionala României nu a fost uşor de gestionat

Atunci când Ambros Martin a fost adus pe banca tehnică a echipei naţionale, în 2016, fanii handbalului au privit această „mutare” ca pe o adevărată minune. Unul dintre cei mai în vogă antrenori din lume la nivel de cluburi feminine a acceptat să preia naţionala, cu obiectiv principal calificarea la Jocurile Olimpice din 2020. Între timp, antrenorul spaniol a mai câştigat două trofee ale Ligii Campionilor, dar deocamdată nu i-a ieşit rezultatele pe care şi le-a imaginat şi cu prima reprezentativă a României. La primul Campionat European a terminat pe locul 5, ajungând totuşi la un meci decisiv cu Danemarca, iar la Mondialul de anul trecut s-a clasat pe locul 10, după o optime de finală de coşmar cu Cehia. România a condus în acea partidă cu 7 goluri, dar la final a primit lovitura de graţie! Relaţia Gyor – naţionala României nu a fost uşor de gestionat de Ambros Martin, pentru că şi partea maghiară a pus foarte multă presiune pe antrenor. Şi pe undeva, normal, până la urmă era vorba de campioana Europei la nivel de cluburi!