Ajax – Tottenham 2-3! Echipa lui Pochettino merge în finală cu un gol marcat în minutul 90+6

0

• Marţi, Liverpool a învins-o pe Barcelona cu 4-0 şi s-a calificat cu scorul de 4-3 la general.

Ajax Amsterdam – Tottenham 2-3 (de Ligt 5, Ziyech 35 / Moura 55, 58, 90+5) (1-0 în tur)

Ajax: Onana – Mazraoui – de Ligt, Blind, Tagliafico – Schone (Veltman 60), Van de Beek, de Jong – Ziyech, Tadic, Dolberg (Sinkgraven 67)
Rezerve: Varela – De Wit, Taore, Huntelaar, Magalla
Antrenor: Erik ten Hag

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Sissoko, Wanyama (Llorente 46), Alli –  Eriksen – Moura, Son
Rezerve: Gazzaniga – B. Davies, Dier, Foyth, Lamela, Llorente, Skipp
Antrenor: Mauricio Pochettino

Minutul 90+7: Final de partidă! Tottenham se califică în finala Ligii Campionilor după un meci dramatic, în care Ajax a condus cu 2-0. Moura a dat lovitura în prelungiri şi Spurs va juca la Madrid împotriva lui Liverpool.

Minutul 90+6: GOOOOOL Tottenham!!!!! INCREDIBIL!!! Echipa lui Pochettino dă lovitura în ultimul minut al partidei prin Lucas Moura, care trage puternic dintre doi fundaşi ai olandezilor şi trimite în plasă.

Minutul 90+4: Un nou corner pentru Tottenham! Eriksen execută şi Llorente reia cu capul peste poarta lui Onana. Final dramatic la Amsterdam.

Minutul 87: Incredibil! Cât ghinion pentru Tottenham! Eriksen centrează în careu din corner, mingea ajunge la Vertonghen care loveşte bara din trei metri, acesta încearcă să reia cu dreptul însă fundaşii lui Ajax resping de pe linia porţii.

Minutul 79: Şansă imensă a olandezilor! Ziyech trage puternic, pe jos, din afara careului, dar mingea loveşte bara porţii lui Lloris şi tabela rămâne intactă. Tottenham încearcă să împingă…