„Ai noştri” fac spectacol la Indian Wells: „e o nebunie!” Bianca Andreescu şi Radu Albot au reuşit victorii de pus în ramă şi tot urcă în clasamente. Ambii sunt în Top 20 în „Race”

0

Bianca Andreescu şi Radu Albot, „ceilalţi români” din circuitele WTA şi ATP, fac spectacol la Indian Wells. La prima prezenţă la turneul californian, reprezentanta de origine română a Canadei a acces deja în optimi, duminică noapte, în timp ce moldoveanul a produs surpriza în turul doi, la masculin, învingându-l pe italianul Fabio Fognini (cap de serie 16) cu 6-0, 7-6(4), într-o oră şi 26 de minute.

Intrată pe tablou graţie unei invitaţii, după un start excelent de an, cu finală la Auckland, titlu la Newport şi două victorii în Fed Cup, Bianca Andreescu a avut nevoie de doar 56 de minute pentru a tranşa duelul din turul trei, cu Stefanie Voegele (109 WTA), scor 6-1, 6-2, chiar în ziua în care elveţianca a împlinit 29 de ani.

E o nebunie, serios! Dacă cineva mi-ar fi spus, la începutul anului, că voi fi în turul patru la acest turneu, i-aş fi spus – eşti nebun! Este o experienţă incredibilă, este unul dintre cele mai bune turnee din lume şi sunt extrem, extrem de bucuroasă”, a mărturisit Bianca Andreescu la conferinţa de presă. potrivit WTA.

Bianca a cedat un singur set la Indian Wells 2019, în meciul inaugural, contra Irinei Begu. Au urmat apoi victorii cu 2-0 în faţa Cibulkovei (cap de serie 32) şi a lui Voegele, iar în optimi Andreescu va avea parte de un duel cu Qiang Wang, cap de serie 18.

Radu Albot (53 ATP) a obţinut, duminică noapte, a noua victorie consecutivă în circuitul ATP, îndreptându-se acum spre un duel cu britanicul Kyle Edmund (cap de serie 22). Sportivul născut la Chişinău a câştigat 25 dintre cele 33 de puncte ale unui prim set-bliţ, de doar 20 de minute. Albot a purtat apoi o luptă crâncenă cu partenerul de dublu al lui Novak Djokovic pentru turneul de la Indian Wells: Radu şi Fabio au făcut schimb de break-uri în startul actului…