A venit primăvara pe Anfield! Salah o duce pe Liverpool în optimile Ligii Campionilor după un meci interzis cardiacilor. Cronica partidei

0

Cu orgoliul rănit după meciul tur de pe San Paolo, pierdut cu 1-0 prin golul marcat de Lorenzo Insigne în ultimul minut, Liverpool a căutat revanşa pe teren propriu. Două echipe de sute de milioane de euro, doi antrenori cu ştaif şi o miză uriaşă, calificarea în optimile Ligii Campionilor.

Atmosfera incendiară de pe Anfield nu i-a speriat pe italieni, obişnuiţi fiind de atmosfera creată mai tot timpul de fanaticii suporteri napoletani. Belgianul Dries Mertens a avut probleme mari cu Virgil Van Dijk, fundaşul lui Liverpool, cu 25 de centrimetri mai înalt decât atacantul italienilor. O intrare neglijentă a olandezului îi putea da bătăi de cap lui Ancelotti, dar Mertens şi-a revenit şi a continuat partida. Chiar a încercat să-şi ia ”revanşa” înainte de pauză, când a încercat să profite de faptul că Alisson era ieşit din poartă şi a încercat să-l ”execute” cu un şut de la mijlocul terenului. Fără succes.

După ce a plecat acasă cu o minge de pe stadionul celor de la Bournemouth, reuşind un hat-trick care l-a adus pe prima poziţie în clasamentul golgheterilor din Premier League, Mohamed Salah l-a încercat pe Ospina încă din startul partidei. Robertson a centrat în careu, dar egipteanul a reluat foarte slab, iar goalkeeper-ul columbian nu a avut emoţii. Lovitura de graţie a venit în minutul 34. Salah l-a scos elegant din joc pe Mario Rui, a trecut uşor de Koulibaly şi l-a executat dintr-un unghi închis pe acelaşi Ospina. Liverpool a intrat cu avantaj la cabine, astfel că doar 45 de minute îi mai despărţeau pe cormorani de o nouă primăvară a Ligii Campionilor.

Ocaziile se răzbună? Nu întotdeauna!

Cu presiunea avantajului subţire şi cu greutatea scaunului de lider din Premier League pe umeri, elevii lui Jurgen Klopp încep bine partea secundă a meciului. Wijnaldum şi-a bătut joc de o pasă…